video-lux |
Wysłany: Śro 20:31, 11 Sie 2010 Temat postu: |
|
.
Polskie kresy na płytach dvd
@@@
Trwający ponad 80 minut film pt: "Wilno z okna na Szkaplernej" pokazuje wędrówkę rodowitej wilnianki, która po śmierci ojca, jako kilkuletnie dziecko, w 1954 z matką wyjechała na Ziemie Zachodnie.
Po ponad 50 latach wróciła do Wilna i razem ze stryjecznym bratem zaczęła szukać śladów młodości jej rodziców i krewnych oraz swojego dzieciństwa.
Tak jak miała szczęście odkryć, że jej stryj nie zginął w bombardowaniu Baranowicz w czasie wojny, a po jej zakończeniu ożenił się i wyjechał w 1945 r. do Polski, tak - dzięki pomocy rektora kościoła NMP Na Piaskach w Wilnie - odnalazła groby ojca i brata oraz dom na ul. Szkaplernej, w którym mieszkała jako dziecko.
Film, nagrany w nowoczesnym formacie ekranowym (16:9), pokazuje wędrówkę po cmentarzach, starych uliczkach i zaułkach Wilna, fragmenty liturgii w Kościołach i cerkwiach, a przede wszystkim w kościele franciszkańskim i kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej.
Szczegółowe informacje i zamówienia:
sokal2@wp.pl
tel.660-332-172
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Film DVD dla Ciebie
Na filmie dvd (28 minut w formacie ekranowym 16:9)
niesamowita historia ludzi i cudownego obrazu
Matki Boskiej Łaskawej z Tartakowa k/Sokala w woj. Lwowskim
kilka fotek z tego filmu na stronie:
www.rodowy.pl/lukawiec
Zamówienia proszę składać pod adresem:
sokal2@wp.pl
lub telefonicznie: 94-340-60-06
@@@@@@@@@@@@@@@@
Cytat: | Sokal i kresy nad Bugiem - dvd
O czym jest film?
Przepiękne są wnętrza cerkwi obrządku grecko-katolickiego, m.in. św. Piotra i Pawła oraz św. Mikołaja, w której B.Chmielnicki brał ślub.
Sporo miejsca zajmuje pobyt w ruinach pałacu Potockich i czynnym już od 2004 r. kościele rzymsko-katolickim i cerkwi w Tartakowie.
W maju 2007 r. odbyła się w tym kościele Msza św. w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Normalnie raz w tygodniu przyjeżdża ksiądz z Czerwonogradu (dawniejszy Krystynopol) i odprawia nabożeństwa w języku ukraińskim.
Na pewno duże wrażenie zrobią ujęcia klasztoru Bernardynów (obecnie znajduje się w nim ciężkie więzienie) oraz piękne widoki starego miasta i cmentarza w Sokalu. Wszystko jest uzupełnione rozmowami z mieszkańcami sokalszczyzny w języku polskim i ukraińskim.
Fragmenty filmu można obejrzeć po kliknięciu na linki:
Sokal k/Lwowa - intro do filmu:
http://rodowy.pl/video/sokal_intro.WMV
Sokal k/Lwowa -cerkiew pw. św.Piotra i Pawła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_pp.WMV
Zabuże k/Sokala - cerkiew pw. św. Michała Archanioła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_zab.WMV
Czas trwania filmu = 70:00 minut
Informacje i zamówienia:
sokal2@wp.pl
tel.660-332-172 |
|
|
Gość |
Wysłany: Pon 23:52, 08 Cze 2009 Temat postu: W wileńskiej "Celi Konrada" będą spać turyści |
|
Historyczna Cela Konrada w Wilnie, gdzie był więziony Adam Mickiewicz, filomaci i filareci, gdzie toczyła się akcja III części „Dziadów”, a w okresie międzywojennym odbywały się słynne „Środy Literackie”, przegrała w starciu z biznesem. W klasztornych murach znajduje się czterogwiazdkowy hotel „Pas Bazilijonus”. W Celi Konrada urządzono pokoje hotelowe. Sama Cela Konrada została przeniesiona przez właścicieli hotelu do odbudowanego niedawno łącznika między klasztorem a kościołem Świętej Trójcy. |
|
Barbara Chikashua |
Wysłany: Śro 23:09, 17 Gru 2008 Temat postu: Wilno - Stolica Kultury Europejskiej 2009 |
|
Mniej pieniędzy na projekt „Wilno – Stolica Kultury Europejskiej 2009”
Kryzys ekonomiczny coraz bardziej daje się we znaki. Organizatorzy projektu „Wilno – Stolica Kultury Europejskiej 2009” zamierzają na realizację przyszłorocznego projektu przeznaczyć o całe 8 mln mniej.
Instytucja Publiczna „Wilno – Stolica Kultury Europejskiej 2009”, będąca organizatorem rocznego projektu „Wilno – Stolica Kultury Europejskiej 2009”, proponuje zmniejszyć wydatki na wykonanie zamierzonego przedsięwzięcia o całe 12 proc. „W ten sposób dałoby się jeszcze zachować podstawowe akcenty przygotowywanego programu kulturalnego. Gdyby zostało ustalone, że finansowanie projektu jeszcze bardziej należałoby zmniejszyć, to w ogóle zatraciłby się sens całego zamysłu. Nie zostałby wówczas spełniony stawiany festiwalowi cel kulturalny, miałby wymiar jedynie lokalny” – twierdzi dyrektor Instytucji Publicznej Elona Bajorinienė.
6 lutego bieżącego roku litewski rząd uchwalił, że na urzeczywistnienie narodowego projektu „Wilno – Stolica Kultury Europejskiej 2009”, który obejmuje ponad 100 pomniejszych projektów kulturalnych oraz społecznych, na jego promocję, na komunikację oraz wszelkie wydatki administracyjne zostanie przeznaczono 67,37 mln Lt. Budżet całego projektu składa się z trzech części: 49,72 mln Lt miało być przeznaczone na imprezy kulturalne i (społeczne) oraz projekty, 12,31 mln Lt na promocję i komunikację, a także 5,34 mln Lt na wydatki administracyjne. Dzisiaj jednak rozważa się możliwość zmniejszenia danej sumy do 59,3 mln Lt.
Ograniczając finansowanie, proponuje się zrezygnować z niektórych planowanych projektów. Po pierwsze, przewiduje się skreślić z listy programowej przede wszystkim te imprezy i projekty, które jeszcze nie są zatwierdzone, a ich wykonawcy/kierownicy nie są wiadomi, po drugie, nie odbyłyby się niektóre wcześniej zaplanowane konkursy. Próbując uszczuplić sumę przeznaczoną na imprezy kulturalne oraz projekty (49,72 mln Lt), proponuje się zaniechać przeprowadzenia największego na świecie „podróżującego” festiwalu muzyki elektrycznej „Creamfields”, zaniechać wystawienia w plenerze poematu symfonicznego „Prometeusz” A. Skriabina (projekt „Wilno – północna latarnia (morska)”), odmówić się od pawilonu tymczasowych wystaw oraz innych imprez na Białym Moście, odrzucić multikulturowy projekt z artystami islandzkimi, zmniejszyć ilość organizowanych wieczorów dyskusyjnych w klubie „Kawiarnia Europa” oraz zrealizować dwukrotnie mniej przewidzianych projektów z poprzednimi Europejskimi Stolicami Kultury. A także – odmówić się od projektów organizowanych dla wspólnot lokalnych/regionalnych takich jak Fundusz Społeczny, konkursu „Moje podwórko – podwórko sztuki”, w programie telewizyjnym „Wilno – Stolica Kultury Europejskiej 2009” zostaną wyeliminowane projekty Funduszu Teatru i Tańca, a także Funduszu Filmu.
Sugeruje się również zmniejszyć sumę przydzieloną na promocję oraz komunikację, a mianowicie – w ogóle zrezygnować z promocji turystyki (1,5 mln Lt). W takim wypadku Litwa nie mogłaby uczestniczyć w ośmiu wystawach międzynarodowych.
Barbara Chikashua |
|