www.wilniuki.fora.pl
gdzie wilniuki tam kaziuki
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum www.wilniuki.fora.pl Strona Główna
->
Białoruś
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
----------------
Administracyjne
Kresy
----------------
Kresy Wschodnie
Podróże
Magia Ukrainy
Nasze korzenie
Wilno
Białoruś
Kresowiacy z Galicji
Poszukiwania
----------------
Poszukiwania rodzin, krewnych i znajomych
Emigracja
Oferty i zaproszenia
----------------
Oferty terapeutyczne
Oferty turystyczne
Zjazdy, pikniki, imprezy
Księga Gości
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Tatiana
Wysłany: Śro 20:29, 11 Sie 2010
Temat postu:
.
Polskie kresy na płytach dvd
@@@
Trwający ponad 80 minut film pt: "Wilno z okna na Szkaplernej" pokazuje wędrówkę rodowitej wilnianki, która po śmierci ojca, jako kilkuletnie dziecko, w 1954 z matką wyjechała na Ziemie Zachodnie.
Po ponad 50 latach wróciła do Wilna i razem ze stryjecznym bratem zaczęła szukać śladów młodości jej rodziców i krewnych oraz swojego dzieciństwa.
Tak jak miała szczęście odkryć, że jej stryj nie zginął w bombardowaniu Baranowicz w czasie wojny, a po jej zakończeniu ożenił się i wyjechał w 1945 r. do Polski, tak - dzięki pomocy rektora kościoła NMP Na Piaskach w Wilnie - odnalazła groby ojca i brata oraz dom na ul. Szkaplernej, w którym mieszkała jako dziecko.
Film, nagrany w nowoczesnym formacie ekranowym (16:9), pokazuje wędrówkę po cmentarzach, starych uliczkach i zaułkach Wilna, fragmenty liturgii w Kościołach i cerkwiach, a przede wszystkim w kościele franciszkańskim i kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej.
Szczegółowe informacje i zamówienia:
sokal2@wp.pl
tel.660-332-172
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Film DVD dla Ciebie
Na filmie dvd (28 minut w formacie ekranowym 16:9)
niesamowita historia ludzi i cudownego obrazu
Matki Boskiej Łaskawej z Tartakowa k/Sokala w woj. Lwowskim
kilka fotek z tego filmu na stronie:
www.rodowy.pl/lukawiec
Zamówienia proszę składać pod adresem:
sokal2@wp.pl
lub telefonicznie: 94-340-60-06
@@@@@@@@@@@@@@@@
Cytat:
Sokal i kresy nad Bugiem - dvd
O czym jest film?
Przepiękne są wnętrza cerkwi obrządku grecko-katolickiego, m.in. św. Piotra i Pawła oraz św. Mikołaja, w której B.Chmielnicki brał ślub.
Sporo miejsca zajmuje pobyt w ruinach pałacu Potockich i czynnym już od 2004 r. kościele rzymsko-katolickim i cerkwi w Tartakowie.
W maju 2007 r. odbyła się w tym kościele Msza św. w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Normalnie raz w tygodniu przyjeżdża ksiądz z Czerwonogradu (dawniejszy Krystynopol) i odprawia nabożeństwa w języku ukraińskim.
Na pewno duże wrażenie zrobią ujęcia klasztoru Bernardynów (obecnie znajduje się w nim ciężkie więzienie) oraz piękne widoki starego miasta i cmentarza w Sokalu. Wszystko jest uzupełnione rozmowami z mieszkańcami sokalszczyzny w języku polskim i ukraińskim.
Fragmenty filmu można obejrzeć po kliknięciu na linki:
Sokal k/Lwowa - intro do filmu:
http://rodowy.pl/video/sokal_intro.WMV
Sokal k/Lwowa -cerkiew pw. św.Piotra i Pawła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_pp.WMV
Zabuże k/Sokala - cerkiew pw. św. Michała Archanioła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_zab.WMV
Czas trwania filmu = 70:00 minut
Informacje i zamówienia:
sokal2@wp.pl
tel.660-332-172
chief
Wysłany: Nie 9:06, 04 Lip 2010
Temat postu:
dvd o Sokalu i Tartakowie
Kazimierz
Wysłany: Śro 19:02, 17 Cze 2009
Temat postu: z Kresów Wschodnich II RP na Ziemie Zachodnie
miarę oddalania się w czasie dni przybycia transportów przesiedleńczych z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej na Ziemie Zachodnie i Północne rośnie konieczność utrwalenia w świadomości współczesnych i przyszłych pokoleń wiedzy o przybyszach ze Wschodu, ich dziejach, dorobku materialnym i kulturowym.
Prezentowana książka "Lubuszanie z Kresów Wschodnich. Wspomnienia i dokonania" ma za zadanie ukazać ogrom pracy, jaki włożyli kresowi przesiedleńcy w powtórną slawizację Ziem Odzyskanych, wskazać na różnorakie wartości naszego dzisiejszego dziedzictwa kulturowego, jak również uświadomić naszym sukcesorom mnogość wartości społecznych i duchowych wniesionych w proces adaptacji kulturowej tych ziem, zasługujących na docenienie w XXI wieku.
Pierwszą część książki pt. „Na ścieżkach pamięci" otwiera tekst Heleny Arciszewskiej-Jakubowskiej „Polesie - Kresy Wschodnie II Rzeczypospolitej", przedstawiający w ogólnych zarysach charakterystykę geograficzno-przyrodniczą Polesia, jego dzieje oraz sylwetki wielkich Polaków związanych z tą ziemią.
Po nim następują nadesłane na konkurs pn. „Polesie w sercu zapisane", ogłoszony w 2007 r. przez Towarzystwo Miłośników Polesia, wspomnienia: Marii Przybylak - znanej gorzowskiej poetki, Alberta Kulika oraz Marii Mazurek, którzy przybliżają nam - na przykładzie dziejów swoich własnych rodzin - problemy Polaków zamieszkujących przed wojną i w czasie wojny tereny Polesia i innych ziem kresowych, nękanych prześladowaniami nacjonalistów ukraińskich, mordowanych i zsyłanych na Sybir.
Wspomnienia poety Wincentego Zdzitowieckiego w części dotyczącej tamtych ziem są już oparte głównie na opowieściach matki - gdy jego rodzina przybyła na Ziemie Zachodnie, był małym dzieckiem, nie pamiętał więc tamtych czasów.
Podobnie Zofia Bilińska - gorzowska rzeźbiarka, której refleksyjno-sentymentalne rozważania pt. "Polesie - ocalić od zapomnienia" zamykają pierwszą, "wspomnieniową" część książki. "My, potomkowie Polaków ze Wschodu, nigdy nie wyzbędziemy się sentymentalizmu, uczucia podwójnej osobowości i podwójnego patriotyzmu, bo przecież tam, na Wschodzie, jest nasz rodzinny dom" - pisze Pani Zofia, wyjaśniając i uzasadniając w ten sposób zarówno wielkie zaangażowanie Kresowian w popularyzację wiedzy o tamtych stronach i dbałość o podtrzymywanie kresowych tradycji, jak i powstanie tej publikacji."
Część druga książki, zatytułowana "Ludność kresowa w gospodarczym i społeczno-politycznym rozwoju Gorzowa Wlkp. i regionu gorzowskiego w latach 1945-2006", dotyczy powojennych dziejów przesiedleńców ze Wschodu już na Ziemi Lubuskiej i ich działalności na tych terenach. Zawiera m.in.teksty referatów wygłoszonych na konferencji nt. "Udział ludności z Kresów Wschodnich Drugiej Rzeczypospolitej w zagospodarowaniu i rozwoju Gorzowa Wlkp. i regionu po 1945 roku", zorganizowanej przez Towarzystwo Miłośników Polesia wspólnie z innymi towarzystwami kresowymi oraz Zamiejscowym Wydziałem Kultury Fizycznej AWF w Poznaniu i Polskim Towarzystwem Historycznym.
Otwiera ją artykuł Bogdana Kunickiego "Kresowe sentymenty", charakteryzujący pod względem demograficznym społeczeństwo zasiedlające po II wojnie Ziemie Odzyskane. Jerzy Sygnecki w tekście "Wysiedlenia ludności polskiej w latach II wojny światowej" przedstawia dzieje polityki wysiedleńczej, która doprowadziła m.in. do ekspatriacji Kresowian na tereny Lubuskiego. Piotr Franków natomiast opisuje, jak wyglądał proces zasiedlania Gorzowa i powiatu gorzowskiego w latach 1945-1948 na tle ruchów migracyjnych Polaków po II wojnie światowej.
Po tekstach o treści ogólnohistorycznej następują bardziej szczegółowe. Maria Przybylak opisuje dzieje swojej rodziny po przyjeździe na Ziemie Zachodnie, swoją pracę w "Stilonie" oraz jak doszło do tego, że została cenioną poetką, a także historię powstania w Gorzowie Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Dopełnieniem tej opowieści jest próbka jej twórczości poetyckiej. Julian Michalik opowiada o tym, jak po wojnie przesiedleńcy organizowali szkolnictwo w Kożuchowie, a opowieść uzupełniają bogate materiały ilustracyjne - dokumenty, fotografie itp. Zofia Nowakowska prezentuje życiorys mieszkającej w Gorzowie zasłużonej Poleszuczki Janiny Małaszczyckiej - nauczycielki i działaczki na rzecz utrwalania kultury poleskiej. Janusz Hrybacz natomiast opisuje udział ekspatriowanej ludności Wileńszczyzny w rozwoju miasta Gorzów Wielkopolski.
Na koniec dorobek gorzowskich towarzystw kresowych prezentują ich prezesi: Kazimierz Suproniuk - Towarzystwa Miłośników Polesia, Piotr Franków -Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Janusz Popławski - Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Zamykają książkę noty biograficzne nieżyjących autorów publikowanych tekstów: Alberta Kulika, Wincentego Zdzitowieckiego i Marii Przybylak.
Kresowianie na Ziemi Lubuskiej stanowią swojego rodzaju zbiór społeczeństw, które noszą na sobie znamiona wielkiej wielowiekowej tradycji oraz patriotyzmu i z tego względu należałoby sobie życzyć, aby te wielkie wartości trwały nadal, a żaden współczesny styl czy moda nie zniszczyły ich i nie wyparły. Niech ta książka będzie wyrazem pamięci i uznania za wkład Kresowian w rozwój gospodarczy i kulturowy Ziem Zachodnich i Północnych.
Kazimierz Suproniuk
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin